Ako sa vyrába slovenská tlačenka (fejtón)

Autor: Terézia Murcková | 22.12.2012 o 22:10 | (upravené 22.12.2012 o 22:27) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  709x

...mňa však celkom rýchlo prešiel smiech, keď sebou veteránka Anička nebezpečne trhla, zadymila a zastala. V podstate sa jej nedivím - kapacita cestujúcich dávno prekročila neprelomené limity...

Tak nejakTak nejakANONYMUS

Nestáva sa často, aby človek infikovaný dobrodružnou Rh pozitív odolal silnému nutkaniu prijať ponuku na cesty ďaleké, nepreskúmané, povesťami opradené. V posledných dňoch však s úžasom zisťujem, že ani netreba chodiť ďaleko do sveta a v rodnej otčine je celkom jednoduché (ne)prežiť skutočné dobrodružstvo. Postačí chytiť najbližší vlakový spoj po ceste domov.

Napriek tomu, že technika sa rúti vpred, tentokrát sa predo mňa nevyrútil dvojposchodový rýchlik, ale stará známa Anička, ako sme ju v detstve zvykli nazývať. Neváham a nastupujem, lebo v pätách je mi početná najpočetnejšia slovenská menšina. Zjavne som dieťa šťasteny, pretože obsadzujem relatívne dobrý flek. Nevadí, že sedíme na jednom sedadle traja, ani oproti nemajú väčší komfort. So záujmom sa obzerám dookola. Stena z drevotriesky, začmudené okná, nie celkom funkčné svetlá, aj to sú vymoženosti súčasnej hromadnej vlakovej dopravy. Veď old school je aj tak opäť v móde.

Najlepšie sa však bavím na chlapcovi, ktorý zjavne nemal potrebu udržovať so spolucestujúcimi očný kontakt, a tak si odhodlane zapol na notebooku nejaké video. Aj tu platí, jeden sa nezabaví tak dobre ako všetci dohromady. Druhá polovica vozňa mu nápadne začala nakúkať cez rameno a sledovala film spoločne s ním. Asi bol vtipný, lebo sa chvíľami pochechtávali. Dokonalé domáce kino. Mňa však celkom rýchlo prešiel smiech, keď sebou veteránka Anička nebezpečne trhla, zadymila a zastala. V podstate sa jej nedivím...kapacita cestujúcich dávno prekročila neprelomené limity. Dopadlo to dobre. Pre tento raz sme na druhýkrát naštartovali. Bola som teda vďačná, že sme nemuseli ísť tlačiť, a naďalej som vyhrievala svoje štvrť sedadlo. Batoľa za mojim chrbtom takú homeostázu očividne nepociťovalo. Ostrý plač ktorý vytrvalo stupňovalo mi pripomenulo cestu indickým vlakom. Nič nie je nemožné...aj rodné Slovensko môže byť zdrojom takéhoto potešenia.

Myslím, že vedúci tam hore o tom dobre vedia. A tak sa už vôbec nevzrušujem nad predstavou, že pôvodné vlakové spojenia majú byť ešte viac okresané. Kto by chcel prísť o tú zábavu? V závere mi dovoľte vysloviť slová vďaky Železničnej spoločnosti Slovensko za to, že prinavracajú ľuďom stratenú blízkosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?